Implantologia – Toruń

Zęby w jeden dzień w klinice stomatologicznej

Przyzwyczailiśmy się do tego, że leczenie zębów w gabinecie stomatologicznym z reguły dzieli się na wiele spotkań. Zwłaszcza przy okazji zabiegów z dziedziny ortodoncji albo chirurgii stomatologicznej. Współcześnie techniki pozwalają dentystom na zmniejszenie czasu, który pacjent przeznacza na leczenie u stomatologa. Dzięki nowoczesnym technikom implantologicznym kliniki dentystyczne oferują możliwość wszczepienia implantów w jeden dzień. Nowy uśmiech w trakcie jednej wizyty? Wydaje się niemożliwe, a jednak szybka odbudowa zębów jest możliwa już niemal od ręki.

Proteza w jeden dzień? Szybka alternatywa dla pozostałych odbudów protetycznych

Co to jest implant w jeden dzień i czym różni się od pozostałych zabiegów implantologicznych? Różnica między bardziej znanym zabiegiem wszczepienia implantów zębowych w gabinecie stomatologicznym, a natychmiastową aplikacją implantów w jeden dzień, bazuje na technice ulokowania implantów. Zazwyczaj wszczepiane są tzw. implanty dwufazowe. Ten typ leczenia stomatologicznego cechuje się tym, że najpierw wstawiany jest implant, po czym w drugiej fazie stomatolog przytwierdza nadbudowę protetyczną. Te dwa etapy izoluje długotrwały czas osseointegracji, tj. proces, gdy implant zrasta się z kością żuchwy lub szczęki. Dopiero gdy implant dentystyczny oraz kość zrosną się na dobre, proteza może być osadzona przez stomatologa.

W przypadku odbudowy zębów w jeden dzień, stosowane są implanty jednofazowe, w których cała procedura wszczepienia implantów i osadzenia nadbudowy protetycznej przebiega w jeden dzień. Należy też zauważyć, że procedurę wszczepienia protezy w jeden dzień bezwzględnie muszą poprzedzić szczegółowe badania diagnostyczne u dentysty, aby cały proces leczenia stomatologicznego był prezcyzyjny oraz bezpieczny. Na bazie diagnostyki stomatolog tworzy kompleksowy plan leczenia stomatologicznego oraz szablony, które są niezbędne do przygotowania indywidualnego modelu nadbudowy protetycznej. Natomiast sam zabieg natychmiastowej aplikacji implantów przebiegnie w trakcie jednej wizyty. Warunekiem uzyskania nowego uśmiechu w jeden dzień jest doskonałe zdrowie kości oraz jamy ustnej pacjenta. Bez tego na starcie konieczne będzie leczenie stomatologiczne, by w przyszłości nie ryzykować ewentualnych powikłań w miejscu wszczepu.

Jak wygląda leczenie implantami w jeden dzień

Początkową fazą leczenia implantami w jeden dzień jest kompleksowa konsultacja ze stomatologiem. Na tym etapie przygotowywane są wszystkie elementy poprzedzające właściwy zabieg. Stomatolog określa stan jamy ustnej i kości pacjenta oraz indywidualne uwarunkowania. Jego rolą jest także wzięcie odpowiednich wycisków, na podstawie których stomatolog protetyk stworzy dobrą nadbudowę protetyczną. Co ważne pacjent ma do wyboru parę możliwości. Patrząc na ilość utraconych zębów, może poprosić o różne protezy. Przy mniejszych brakach sprawdzi się korona protetyczna lub most protetyczny. W sytuacji pełnego braku zębów szczególnie zachwalana przez stomatologów jest technika umieszczenia całkowitej protezy na czterech lub na sześciu implantach techniką All on 4 lub All on 6. W trakcie tych przygotowań stomatolog ocenia także koszt implantów i całego leczenia.

Drugim etapem zębów w jeden dzień jest właściwy zabieg, przeprowadzony w gabinecie dentystycznym. Na tym etapie stomatolog umieszcza cztery albo sześć implantów zębów, a zaraz za tym bezpośrednio tymczasową odbudowę protetyczną. Z jakiego powodu wspominamy o uzupełnieniu tymczasowym? Bez względu na metodę – implantów jednofazowych czy dwufazowych – śruba, czyli podstawa implantu, musi zrosnąć się z kością, a na to trzeba poświęcić trochę czasu. Proteza tymczasowa gwarantuje pacjentowi całkowity komfort i właśnie zastosowanie takiej tymczasowej protezy dentystycznej pozwala na zdobycie pełnego uśmiechu w jeden dzień. Pacjent opuszcza gabinet stomatologiczny z mocnym i pełnym uzębieniem w jeden dzień, którego może używać tak, jak z naturalnych zębów. Proteza tymczasowa chroni implanty i umożliwia im bezpieczny proces złączenia z kością, a także wygląda całkiem naturalnie.

Ostatnia faza leczenia stomatologicznego implantami w jeden dzień następuje po wygojeniu implantów, kiedy tymczasową protezę zastępuje właściwe uzupełnienie protetyczne. Zwykle na taki zabieg należy spotkać się ze stomatologiem po paru miesiącach. Ten krok też zostanie objęty w czasie projektowania planu leczenia dentystycznego. Ostateczna proteza wykonywana jest z najwyższej jakości materiałów oraz dopasowana indywidualnie, co sprawia, że posłuży pacjentowi dożywotnio. Warunkiem tego, jest utrzymanie pełniej higieny oraz stałe konsultacje stomatologiczne. Wszelkie sugestie stomatolog rzecz jasna przedstawia pacjentowi w ciągu kolejnych wizyt. To ważne, by wiedzieć, jak troszczyć się o swoje implanty!

Implanty w jeden dzień – System All on 4 oraz system All on 6

Jednodniowe aplikowanie implantów najczęściej odbywa się w 1 z 2 systemów używanych przed stomatologów implantologów. Najczęściej wszczepia się je u osób z pełnym bezzębiem. Każda z tych metod jest sposobem stworzenia uśmiechu w jeden dzień. Różnica polega na liczby implantów, na których zostanie oparta proteza. Według uznania uzupełnienie protetyczne da się umieścić na 4 lub 6 implantach. Nieważne, czy pacjent wybierze metodę All on 4 czy metodę All on 6, każda z nich zapewnia dobrą stabilizację uzupełnienia protetycznego, w końcu to jest dla nas ważne najbardziej. All on 4 oraz All on 6 stanowią stabilne oparcie dla protezy, która dzięki temu nie wysuwa się, nie rusza ani nie wypada w ciągu jedzenia czy mówienia. Te systemy implantów w jeden dzień, stomatolodzy polecają w głównej mierze tym, którzy utracili cały łuk zębowy. Dzięki zaaplikowaniu zaledwie 4 lub 6 implantów, cena stomatologicznego leczenia implantami w jeden dzień, są znacznie ograniczone, a pacjent wychodzi ze swoim nowym wspaniałym uśmiechem po jednej wizycie w jeden dzień

Komentarze są wyłączone.