Z czym warto iść do notariusza?

kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów

kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów

Z jakimi problemami należałoby zgłosić się do biura notariusza?

W Polsce osoba mająca posadę notariusza zajmuje wyjątkowo ważną rolę, bo nie jest wyłącznie – jak to się prosto przedstawia – osobą wzbudzającą ufność, ale również kimś, kto idealnie porusza się w zawiłościach prawa. Rejent jest więc przedstawicielem publicznym – tak jak stróż prawa – oraz jego przeznaczeniem jest dbanie o interesy Klienta. Do notariusza zawsze idzie się z pewną sprawą oraz należy wziąć ze sobą wszystkie konieczne dokumenty. Te, które będą przez niego sporządzone są uznawane jako dokumenty administracyjne i posiadają tzw. moc prawną. Generalnie, to co zostało w każdym z nich sprecyzowane wchodzi w życie. Nie jest więc dziwne, że do kancelarii notarialnej obligatoryjnie musimy zabrać, np. umowy zawarte w bankach, dokumenty o intercyzie lub umowę najmu domu.

Najistotniejszym zobowiązaniem notariusza jest pracowanie jednogłośnie z imperatywami prawa, jednomyślnie z osiągniętą widzą i umiejętnościami. Krótko mówiąc nie może więc dojść do naruszenia interesu Klienta, kiedy osoba pełniąca funkcję notariusza z premedytacją okłamuje swych Klientów wprowadzając liczne błędy oraz manipulacje. Każdego urzędnika zaufania publicznego obowiązuje Kodeks Etyki Zawodowej, który odpowiednio prezentuje to, jak rejenci powinni postępować.

Dokumenty, jakie tworzymy samodzielnie, przykładowo umowę wynajmu działki, zaświadczenie o pełnomocnictwie czy potwierdzenia o przekazaniu darowizny, mówiąc w skrócie nie są objęte obowiązkowym uwierzytelnianiem przez rejenta. Zwyczajowo figuruje przy nich pieczątka notarialna, jeżeli zależy nam na tym, ażeby podnieść ważność i pewność konkretnego dokumentu. Ogólnie mówiąc – wcale nie ma takiego przymusu, stąd nie trzeba denerwować się o następne pisma.

Rodzime prawo przyjmuje jednak takie sytuacje, w jakich rejent jest po prostu konieczny. Zaliczają się do nich papiery, które bez jego pieczęci są uznawane za nieważne.

Niżej umieszczone są wybrane z takich dokumentów:

Umowy kupna i odsprzedaży wszelkich nieruchomości – kamienic, domków jednorodzinnych, działek pod budowę, terenów uprawnych, działek hobbystycznych etc.

Wydanie darowizny, w przypadku kiedy zapomogą jest nieruchomość

Darowizna działki

Umowa rozdzielczości majątkowej, czyli tzw. intercyza

Rozdział spadku, w przypadku kiedy w jego skład wchodzi dowolna nieruchomość

Oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie

Wyliczone u góry dokumenty powinny mieć bezwzględnie pieczątki oraz podpis notariusza. Różne inne w sumie nie muszą posiadać wyglądu aktu notarialnego, wolno spisywać je w niezależny sposób. Trzeba wspomnieć, że przede wszystkim umowy zawiązane przed rejentem naprawdę są zgodne z literą prawa.

Jeżeli kierujemy swoją uwagę na spółki handlowe, wówczas obowiązkowo muszą one zawierać w asyście rejenta, m.in. zmiany w zarządzie, formularze tyczące się kapitału firmowego, deklaracje tyczące się objęcia poprzez współzałożyciela ustalonej części wkładów.

Przygotowanie umowy w Kancelarii Notarialnej oraz opatrzenie jej pieczątką i podpisem notariusza podlega należytym taksom. Są one całkiem wysokie, ale zależą zwłaszcza od wartości obiektu umowy. Jeżeli ktoś zamierza sprzedać działkę wartą kilka milionów złotych, to powinna liczyć się z dużymi opłatami. Ostateczna taksa jest ustalona poprzez Ministra Sprawiedliwości, lecz faktycznie jest ona duża. Rejenci nie są przymuszeni do stawiania największych taks, a co najważniejsze – rywalizacja pomiędzy kancelariami sama wymusza ich ograniczenie. Do notariusza wędrujemy głównie w niesłychanie istotnych sprawach, więc takich jakie wymuszają pokwitowania poprzez osobę trzecią czy planujemy przechować dużą kwotę pieniędzy.

Czy istnieją poza tym jakieś koszty prócz taksy notarialnej?

Oprócz tego, iż osoba mająca posadę notariusza musi zainkasować za swoją pracę wynagrodzenie, należy spłacić podatek, np. od czynności cywilnoprawnych i uiścić opłaty sądowe. Odpłatności owe są przedstawiane przez notariusza stosownemu urzędowi skarbowemu albo sądowi. Na każdym papierze powinniśmy precyzyjnie zweryfikować, co trzeba zapłacić. Niezwykle często Klienci telefonują do Kancelarii w Toruniu i chcą ekspresowo otrzymać informacje mówiące o tym, ile dokładnie co będzie kosztować. Tylko w wypadku taksy istnieje szansa negocjacji stawki, bowiem na inne należności osoba pełniąca funkcję notariusza zwyczajnie wcale nie ma wpływu.

Jakich rzeczy nie może robić notariusz?

Przede wszystkim – rejenci absolutnie nie powinni podejmować się działań, jakie przeszkadzałyby w którymkolwiek sensie w pełnieniu funkcji osoby zaufania publicznego. Notariusz wcale nie może stąd zajmować się dziedziną handlu, pośrednictwem (np. w zakupie domów) lub doradzaniem w biznesie.

Po drugie – w ogóle nie może mieć innej pracy bez aprobaty izby notarialnej, ma prawo jednakże wybrać zawód uczonego, pracownika w szkole lub będącego powiązaniem obu.

Po trzecie – pod jedną nazwą może funkcjonować kilku rejentów (np. w formie spółki cywilnej) natomiast z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jeśli planujesz wiedzieć dużo więcej, wejdź w odnośnik po prawej stronie – Notariusz

Komentarze są wyłączone.